Mi a teendő, ha túl sok stimulánst vettél be?

Pozitív Szemmel
3 min readDec 28, 2024

--

Hamarosan itt a szilveszteri csapatás. Az elő-partik, a szilveszteri ereszd-el-a-hajam és a számtalan after forgatagában is érdemes azonban fejben tartani néhány fontos szerhasználati információt, amellyel megelőzheted a problémás újévkezdést.

Fotó: Unsplash

Ha egyszerre sok stimuláns hatású drogot, például ecstasyt (MDMA, eki, bogyó néven is ismerheted), metamfetamint (speed, kristály néven is ismerheted) vagy kokaint veszel be, akkor rendkívül könnyen túladagolhatod magad. Mit nevezünk túladagolásnak? Mivel a stimuláns hatású szerek felgyorsítják a tested különböző fiziológiai funkcióit, ezért nagy mennyiségben hatalmas megterhelést jelenthetnek a szervezetnek.

Hogy néz ki a túladagolás?
Volt már rá példa, hogy edzés, vizsga vagy egy állásinterjú előtt túl sok koffein tartalmú italt fogyasztottál és a végén feszült, izgatott, impulzív vagy felspannolt lettél? Nos, ilyen az enyhe túlpörgés. minél több olyan szert szedsz, amely stimuláns hatású, annál intenzívebb és egyúttal veszélyesebb is ez a hatás. Stimulánsok túladagolása közben a leggyakrabban forróság érzés, erős szívdobogás, szorongás, szédülés és/vagy émelygés tapasztalható.

Stimuláns depresszánssal keverve?
Míg a stimuláns fokoz, a depresszáns tompít. A depresszáns hatású szerek (mint például az alkohol) keverése stimuláns hatású drogokkal (mint például az ecstasy), elfedhetik egymás hatásait, ami nagyban megnövelheti egy véletlen túladagolás esélyét.

Fotó: Unsplash

Mi a helyzet az energiaitalokkal?
Ezek a szinte bármely szórakozóhelyen elérhető italok nagy mennyiségben tartalmaznak koffeint. Mivel a koffein stimuláns drog, ez azt jelenti, hogy ha az ecstasy, a metamfetamin vagy a kokain mellett, ha túl sokat fogyasztasz belőle, az könnyen túladagoláshoz vezethet. Ezt mindenképpen tartsd szem előtt, ha energiaitalokat vagy kávét iszol, hogy ébren tudj maradni a parti hevében.

Mi a teendő, ha valaki túladagolja magát?
A túlpörgés enyhe esetei pihenéssel, folyadék pótlással és nyugodt környezet biztosításával megoldódnak.

Ha azt látod, hogy valaki túlpörgette magát, akkor segíts neki:

  • Vidd hűvösebb, nyugodt és csendes helyre.
  • Adj neki vizet, vagy valamilyen cukros italt, hogy lassan elkortyolgassa.
  • Segíts lehűteni magát, legyezd vagy tegyél hideg ruhát a fejére, ha szükséges kérd meg, hogy vegyen le pár réteg ruhát.
  • Nyugodt hangon beszélj vele, nyugtasd meg, hogy minden rendben van, ott vagy segítségnek.
  • Ültesd fel, vagy győződj meg róla, hogy ha fekszik, akkor rendesen kap levegőt.
  • Maradj vele addig, amíg jobban nem érzi magát.
  • Azonnal kérj segítséget (segélyhívó: 112; a kiérkező mentősökkel légy őszinte), ha a következő figyelmeztető jelek bármelyikét észleled: nagyon magas a testhőmérséklete (hevesen izzad); légzési nehézségei vannak; rendkívül izgatott, vagy zavart a beszéde; mellkasi fájdalmai vannak; görcsrohama és/vagy túlzott remegése van; elveszti az eszméletét.
  • Sose fogd le a rohamot kapott személyt és távolíts el minden olyan tárgyat a közeléből, amely sérülést okozhat neki vagy másnak.

Ne feledd, a szilveszteri buli csak egy az év számtalan olyan eseménye közül, amelyen feledhetetlen élményeket szerezhetsz, nem éri meg miatta olyan kockázatokat vállalni, ami miatt szomorú lehet az újév kezdete.

Tudj meg többet a parti drogokról!

--

--

Pozitív Szemmel
Pozitív Szemmel

Written by Pozitív Szemmel

Szex-pozitív tartalmat szállítunk, hogy tudd, hogy lehetsz biztonságban! 💟 #stopHIVstigma #stopSTIstigma

No responses yet